KURUCUMUZ ve ONURSAL BAŞKAN

Azim, tevazu ve başarıyla dolu 97 yıl

1919 yılından bugüne Grubumuzun Kurucusu Sayın Halil Sedat Üründül’ün kişisel tarihi Türkiye Cumhuriyeti’nin de tarihi oldu. Geçmişimizi bugüne taşıyan önemli binaları, köprüleri, yolları, fabrikaları, enerji santrallerinin yanısıra Türkiye’nin en büyük dünyanın dördüncü büyük barajı olan Atatürk Barajı’nın üç kadim ortağından biri olarak Ata İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Eğitime ve bilimin üstünlüğe hep inandı ve teşvik edici oldu. Yokluklar içinden geçen bir ülkenin yeniden ayağa kalkma macerasının tam ortasında, Sedat Üründül’ün azmi, kararlılığı, aklı, memleket sevdasıyla şekillenen bir başarının ışığı vardı. Ve bu ışık kendilerinden sonra yetişen nice gencin de yolunu aydınlattı.

Türk müteahhitlik tarihinde ilkleri gerçekleştirdi.

Ata İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı olarak Atatürk Barajı yıllarını anlatırken "O bir prestij projesi idi ve tüm ortaklar olarak sorumluluğumuza müdrik idik. Çalışanlarımıza saygı duyduk ve Türkiye’nin kalkınması için kollarımızı sıvadık. “diyen Üründül 70 yıllık iş hayatında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne hayat veren ve Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinden biri olarak anılan Atatürk Barajı gibi birçok başarılı projenin altına imza attı.

Altyapı ve müteahhitlik sektörü adına Türkiye’de mihenk taşı olmuş İstanbul Harbiye Radyoevi, İstanbul Opera Binası (Atatürk Kültür Merkezi), İstanbul Haydarpaşa Silosu ve İzmir Alsancak Silosu’nun yanısıra pek çok fabrika, soğuk hava deposu, tahıl silosu, karayolu, demiryolu, tünel, köprü, liman, konut, iş merkezi, hastane, kanalizasyon, baraj, hidroelektrik santrali, sulama kanalı, askeri füze rampaları ve radar tesisleri gibi projelere imza attı.

Yokluklar içinde bir Türkiye’den dünyanın en büyük dördüncü barajını inşa edebilecek derecede üstün niteliklere sahip, kendisi gibi memlekete hizmet sevdasıyla dolu gençler yetiştirmiş bir Türkiye’ye geçişin “mühendisleri” arasında yer almak da onun için benzersiz bir gurur kaynağı oldu.

70 yıllık iş hayatına imkânsız gibi görünen pek çok eseri sığdıran Grubumuzun kurucusu, bugünkü başarılarımıza bizi taşıyan kanaat önderi vizyon sahibi liderimiz Sayın Halil Sedat Üründül 4 Ocak 2016 Pazartesi günü vefat ederek Hakkın rahmetine kavuştu.