ÜRÜNDÜL GROUP TARİHÇE

Üründül Group’un kuruluşu aslında çok eskiye dayanır. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) den 1946’da inşaat yüksek mühendisi olarak mezun olan Sedat Üründül, 12 yıllık profesyonel şantiyecilik deneyiminden sonra, arkadaşları Hayri Bingöl ve Cemal Ahmet Kura ile 1958 yılında PALET Müteahhitlik firmasını kurmuş ve büyük baraj, demiryolu, tünel, otoyol, sulama ve depolama gibi birçok projeyi başarıyla birlikte tamamlamışlardır. Çanakkale, Niksar HES, Köprücük HES ve Cevizli Regülâtörü HES de Palet İnşaat'ın tamamladığı önemli projeler olarak sayılabilir.

“ATA İNŞAAT”, baraj inşaatı, HES ve altyapı projeleri kapsamında geniş kapasite ve deneyime sahip “Palet İnşaat, Seri İnşaat ve Enerji- Su İnşaat” firmalarının katılımı ile 24 Ekim 1983 tarihinde kurulmuştur. Atatürk Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin (HES) uluslararası ihaleye katılması ve yürütülmesi için başlatılan bu ortak girişim çok sayıda uluslararası tanınmış müteahhidin de ilgisini çekmiştir.

26 Ağustos 1983 ‘de Ata İnşaat Limited Şirketi ile Atatürk Barajı ve HES projesi ihalesi kazanılmış ve 1984 yılı başında da inşaata başlanmıştır ve bundan sonra da bu 3'lü konsorsiyum “Ata İnşaat” olarak tanınmaya başlamıştır.

Bu ortak girişim, diğer katılımcıların, “en az bir yabancı yüklenicinin olması gerekliliği” gibi kaygılarının aksine yalnızca Türk müteahhitlerinden oluşturulmuştur.

2400 MW kapasiteli Atatürk Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) içerisindeki en önemli projelerden biri olduğu gibi aynı zamanda da uluslararası inşaat yayınlarında yer alan dünyanın en büyük Barajı ve HES projelerinden biridir. Toplam sözleşme bedeli 1,3 milyar ABD doları’dır.

8,5 yılda 11000 adamla çalışarak tamamlanan dünyanın 4. büyük projesinde Sedat Üründül Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır. 2008 yılında Ata İnşaat’ta ortaklığı devam ederken oğlu Ömer Üründül ve torunu Mert Üründül ile birlikte ÜRÜNDÜL GROUP’ u kurmuşlardır.

Bu gün Üründül Group, başta enerji sektörü olmak üzere üç ana iş kolunda faaliyetlerini sürdürmektedir.

  • Enerji
  • İnşaat ve EPC Çalışmaları
  • Gıda ve Eğlence