"İTİBAR ve İTİMAT"


Halil Sedat Üründül’ün biyografi kitabında Ömer Üründül babasını şöyle tanımladı:
‘İtibar’ ve ‘itimat’ kelimeleri babamı çok iyi anlatır. Sedat Üründül benim babamdır ama çevresindeki herkesin ağabeyidir. Kimsenin fark etmediğini görmediğini babam görür.”

Genç nesiller için rehber niteliği taşıyan ve iş yaşamının aile ve okul yaşamıyla harmanlanarak aktarıldığı “İtibar ve İtimat” adlı biyografi kitabında İTÜ’yle beslenmiş yüksek bilgisi, bütünü gören gözleri, zekâsı bir yana, arı gibi çalışkanlığı, yönetim bilgisi, derin bir insanlık duygusu, kararlılığı, destekleyiciliği, pozitif bakışı, bilime, ülkesine, kendisine, canlı olana duyduğu güven ve inançla Türkiye Cumhuriyeti’nin inşasında var olmuş, eserleriyle Türkiye’yi sarıp sarmalamış, çoluk çocuk genç yaşlı herkesin hayatını yaşanılır kılmış bir sessiz kahraman oldu.

Yakasından çıkarmadığı iki rozet: Türk Ytong ve İTÜ

Isı yalıtımı, deprem dayanımı ve çevre dostu ürünler üreterek 1963’te bu yana Alman Ytong firmasıyla faaliyetlerini yürüten Türk Ytong’un 1992 yılında büyük hissedarı olan Sedat Üründül, Ytong’un başarısında gizli kahraman olarak addedildi.

Aynı şekilde, İTÜ’ye olan bağlılığı ve eğitim hayatına düşkünlüğünü İTÜ Geliştirme Vakfı Kurucu Üyesi ve Başkanlığını üstlenerek ve eşi anısına Maslak Kampüsü’ndeki Verda Üründül Kız Öğrenci Yurdu'nu yaptırmak gibi İTÜ’nün kendisine kattığı değeri maddi ve manevi katkılarıyla her fırsatta gösteren Üründül’ü İTÜ 1996 yılında fahri doktoralık unvanıyla onurlandırdı ve daha sonra ismi anaokuluna ve çevre mühendisliği çevre laboratuvarına verdi.

Dolayısıyla bu iki rozeti her ne kadar yakasında taşısa da aslında bütün manevi anlamlarıyla bu iki isim onun kalbinde yer aldı. İTÜ Rozeti, İTÜ’ye bir gönül borcu oldu. Ytong rozeti ise Türkiye’nin dünyaya açılan penceresini ifade etti.

İş dünyasında ve özellikle de mühendislik çerçevesinde üzerine çok konuşulacak büyük işleri ardında bırakan çok özgün bir isim olan H. Sedat Üründül liderliğiyle edindiği saygınlıkla çok derinlikli bir biçimde yol gösterdi genç nesile.

İTÜ tarafından dağıtımı yapılan kitaba ulaşmak için:
https://www.ituyayinlari.com.tr/kitapdetay.asp?KitapID=529&sedat-urundul-itibar-ve-itimat