SEKTÖRLER : EPC ve İNŞAAT

Sayın Sedat Üründül tarafından 1966 yılında kurulan Palet İnşaat’ın Türkiye‘de çeşitli altyapı projeleri bulunmaktadır. Bunlardan en çok dikkat çekeni, %35 kurucu hissesinin bulunduğu, Ata İnşaat Konsorsiyumu tarafından yapılan Türkiye'nin ve Avrupa'nın en büyük barajı olan 2400 MW ile Atatürk Barajı ve HES Projesidir.

PALET İNŞAAT

 

Palet İnşaat çeşitli altyapı ve baraj inşaat projelerini üstlenmek için 1966 yılında Sayın Sedat Üründül tarafından kurulmuştur ve uzun yıllar boyunca birçok büyük baraj, demiryolu, tünel, otoyol, sulama ve depolama projelerinin başarıyla hayata geçirilmesini sağlamıştır.

Bunlardan en çok dikkat çekeni, %35 kurucu hissesinin bulunduğu, Ata İnşaat Konsorsiyumu tarafından yapılan Türkiye'nin ve Avrupa'nın en büyük barajı olan 2400 MW ile Atatürk Barajı ve HES Projesi, Köprücük HES ve Cevizli Regülatörü ve HES Projeleridir.

ATA İNŞAAT

 

24 Ekim 1983 tarihinde, inşaat sektörünün üç deneyimli müteahhit firması olan Palet İnşaat, Seri İnşaat, ve Enerji-Su İnşaat’ın ortaklığı ile Ata İnşaat adını alan bu üçlü konsorsiyum, dünyaca ünlü birçok yabancı firmanın da katıldığı Atatürk Barajı ve Hidroelektrik Santralının (HES) inşaat ihalesine katılmak için kurulmuştur.

Yapılan ihale sonucunda bu büyük proje, ATA İnşaat’a verilmiştir. Bu konsorsiyumun bir diğer önemi ise, diğer ihale katılımcılarının aksine, ATA İnşaat’ın sadece Türk şirketlerinden oluşturulmuş olmasıdır.

Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) en önemli ünitelerinden biri olan Atatürk Barajı uluslararası inşaat yayınlarında dünyanın en büyük şantiyesi olarak da anılmaktadır. Ana gövdesi 84 milyon metreküp olan bu büyük barajın inşaatı, 50 ay gibi çok kısa bir sürede bitirilerek inşaat sektöründe önemli bir rekora da imza atılmıştır. 

1992 yılında elektrik üretimine başlayan Atatürk Barajı ve HES’in kapasitesi 8×300 MW’dır. Günümüze kadar 50 milyar KWsaat elektrik enerjisi üreten projenin maliyeti yaklaşık olarak 2 milyar ABD dolarını bulmuştur.

Atatürk Barajı ve Hidroelektrik Santrali